uskutečněné akce

Výjezd č.96 - DD Potštejn IV

20.3.2005

Foto z akce Těsně po desáté hodině jsme tentokrát dorazili do Potštejna. Byli jsme tu očekáváni už minulý týden, ale tehdy se Krakonošovi podařilo múzické auto zaparkovat tak šikovně, že ho vytahovaly dva traktory až do poledne a návštěvu jsme museli o týden odložit.

V neděli 20.března už sníh ani led naší cestě za dětmi z Potštejna nebránily a po cestě jsme s mírnými obavami sledovali jen hučící řeky místy vylité z břehů.

V Potštejně jsme na hrozící živel rychle zapomněli, protože se tu rozpoutaly živly jiné. Romské rytmy a melodie zdejší tanečně nadané děti rozohnily na nejvyšší míru a my ostatní jsme také nijak nezaostávali. Zdejším přijetím nadšení Bengas vyvolávali nemenší nadšení svou hudbou, ale nebylo tu jen kulturní souznění Romů.

Děti se zapojovaly agilně do všeho, co jsme jim nabídli. Nikdo se pubertálně nešklíbil a ani při pohádce o lvu a býcích a při obligátní animaci písničky Mezi horami se velcí nijak nestranili. Prostě nenastalo hluché místo, nikdo nestál stranou.

Kouzelník okouzloval, děti bez stydlivého otálení předváděly co umí a občas nás opět něco naučily. Naše tanečnice Tereza se učila od Ládi některým prvkům Kapuery a naopak Láďa si vyzkoušel pohybové kreace, které byly novinkou pro něho.

Žaneta, Angelika, ale i další zpívali romské písně s Bengas a Angelika je navíc natáčela na kazeťák aby si mohla s kamarády emocemi nabitou atmosféru a Miguelův vervní zpěv přiblížit i po našem odjezdu.

Na krátkém výletě po Potštejně jsme si povídali o všem možném a hovor se nevyhnul ani tématům, do nichž by se děti bez pocitu důvěry nepustily. Snad to bylo tím, že jsme tu byli už počtvrté, ale cítili jsme se tu jako doma a děti nás také zjevně vnímaly jako blízké známé, kteří se k nim vrátili z dlouhé cesty.

Teta ředitelka Kateřina žasla nad tím, jak se s námi její svěřenci dokáží uvolnit. A jak to uvolnění vypadalo konkrétně?

Péťa a Patrik řádili s Dixinou a klacíčkem, Žaneta předváděla břišní tance, ale také sólový tanec na latinské rytmy a při svých 19 let dávala do tance takový erotický náboj, že jsme se moc nedivili nebezpečným nabídkám, které ji lákaly k tanci u tyče v podnicích nepochybné pověsti. Její touha tančit profesionálně je zjevně spojena s velkými riziky.

V tanci za Žanetou nezaostávala ani deváťačka Angelika, která hrála hezky dětsky Aničku v Mezi horami, ale při ohnivém tanci dávala na svých necelých patnáct dost nebezpečně zapomenout. Erotika je bohužel často jediným oborem, kde dívkám z DD nechybí sebevědomí a velmi často na to také doplácí.

Do oběda s námi řádili i dva Michalové a mistr tance Láďa. Ten, s na pekařského učně neuvěřitelným pohybovým nadáním, lehkostí a ladností, korunoval blok Kapuery, který odstartovali prckové Dan a Patrik s jeho mladším bratrem Péťou. Láďa předvedl také několik omračujících prvků break dance.

Všichni tři (Láďa a oba Michalové) odešli kolem jedné hodiny hrát kvalifikační fotbalové utkání za Vamberk. Ještě před naším odjezdem se vrátili a my jim ještě stihli pogratulovat k vítězství 1:0.

Při bouřlivém múzování nás trochu negativně překvapil pouze čtyřletý raubíř Matěj. Jeho agresivita všechny kolem natolik unavuje, že podle tet brzo přestal být mazlíčkem všech, jakým se obvykle benjamínci stávají. Jeho bratr Jakub naopak tichý, nepříliš průbojný, ale velmi vděčný. V den naší návštěvy Potštejna měla maminka obou nástup trestu, takže lze předpokládat, že jak Matějova agresivita tak Jakubova upozaděnost pramení odtud.

Při tomto návratu jsme postrádali některé známé tváře. Ochotná a stále usměvavá Markéta se pro mnohočetné útěky dostata do DDŠ Býchory, chyběli také Lucka s Michalem. Minule spolu zpívali a teď je z nich párek plánující společnou budoucnost, snad mají dostat byt. Brzo čeká odchod i Standu, na kterého se už těší rodiče stejně jako on na ně.

A ještě poslední novinka - ředitelka teta Kateřina si vzala domů 11letou Simonu. Ať jim nový vztah vyjde a vydrží stejně jako vřelá atmosféra v DD v Potštejně.


Návštěvníci/účastníci: Tereza Indráková, BENGAS (Miguel, František, Radek, Robert), Paul Merild, Karel Navrátil + Dixi, Petr Vacek; Jaroslav Krakonoš Bureš (řidič, kameraman)

Fotografie Video

Vlastní stránky

Další podobné akce (výjezdy):

 
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz