echo

V Solenicích bylo veselo (Příbramský deník)

22.12.2003

Solenický dětský domov se v sobotu dopoledne dočkal nečekaného překvapení v podobě návštěvy známých umělců, kteří sem zavítali v rámci projektu Múzy dětem a kromě zábavy přivezli i vánoční dárky.

Solenice
Sobotní dopoledne v dětském domově se zpočátku nevymykalo jiným běžným sobotám. Starší děvčata uklízela pokoje, společné kuchyňky a další prostory v takzvaných rodinkách, kde spolu bydlí za dohledu vychovatelek - tet pohromadě děti různého věku. Větší kluci vynášeli odpadky, menší děti ještě dojídaly snídani a ostatní si uklízely vyprané oblečení nebo sledovaly televizi. Některé se chystaly na odjezd k rodičům. Krátce před desátou hodinou překvapila vychovatelky i děti zpráva, že za pár okamžiků přijede návštěva. V rámci projektu Múzy dětem navštívil dětský domov herec a moderátor Petr Vacek, herečka a zpěvačka Magda Reifová, kouzelník Paul Merild a hudebníci, bez kterých by se program pro děti neobešel.

"Návštěvovat dětské domovy, nemocnice a další zařízení, kde děti pobývají dlouhodobě, jsme začali v březnu," uvedl spoluautor projektu Karel Navrátil s tím, že se umělci snaží dětem zpříjemnit pobyt v domově. Sobotní program v obývacím pokoji jedné z rodinek měl sice pevné body, ale více se podle zájmu a zvědavosti dvaceti dětí, které zůstávají v dětském domově přes vánoční svátky, improvozovalo.

"Něco máme připravené, ale nepřijeli jsme pouze předvádět sebe. Jenom na koukání si děti mohou pustit televizi. Snažíme se je zapojit do hry nebo zpívání, povídáme si a hrajeme si s nimi. Děti nám většinou předvedou co umí, zatancují, zazpívají nebo nás třeba vyzvou k nějaké soutěži," vysvětlil smysl návštěvy Petr Vacek. Pro Magdu Reifovou, která v televizi pravidelně moderuje dětské pořady Pohádková neděle a Kouzelá školka, byla sobotní návštěva solenického dětského domova premiérová.

"Jezdím s písničkovými nebo dětskými pořady po celé republice, ale takhle bezprostředně jsem ještě nevystupovala,"
přiznala se před začátkem programu. Úvod setkání dětí s umělci měl rychlý spád. Petr Vacek jim rozdal čtvrtky a fixy s prosbou, aby mu namalovaly nějaký obrázek. Dětskou pozornost vzápětí upoutal svou dovedností kouzelník. Z aktivnějších dětí udělal své pomocníky, některá kouzla předváděl opakovaně a snažil se je naučit triky s gumičkou. Akce Múzy dětem pokračovala zpíváním, společným muzicírováním a povídáním. Mediální partner Rádio Impuls vysílalo ze sobotního dopoledne několik přímých vstupů, které zprostředkovala reportérka Šárka Hamanová.

"Mám obavu, že děti, pro které si za chvíli mají přijet rodiče, nebudou chtít odjet," strachovala se v průběhu vystoupení vychovatelka Dana Hlaváčová.

Publikováno v tomto tisku:
Příbramský deník

Rádio Impuls

 
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz