uskutečněné akce

Návštěva č.162 - I. Múzický výjezd do tábora Slunečnice

17.-18.7.2007

Foto z akce Plni očekávání a rozechvění jsme se vydali na tábor, z něhož se k nám dostávaly nejdřív rozporuplné, ale pak už čím dál příjemnější zprávy. Žádné zprávy ovšem nenahradí vlastní zkušenost. Ta byla…zpočátku rozpačitá, to když nás vítala přísná zdravotnice Lada, ale pak jsme uznali, že předpisy hygienické i táborové je třeba ctít – a už přišlo perfektně secvičené přivítání, při němž nám děti zazpívali několik afrických písniček doprovázených zpívajícími bubny. Následovalo seznamování, pak breakaři, žongléři a kouzelník něco ze svého umu předvedli i mrňousům z vedlejšího tábora. Při večeři byla Míša Maurerová alias Digi z Ulice přepadena několika desítkami fanynek a u našeho stolu se vytvořila stále doplňovaná fronta na autogram. Televize je zkrátka mocná.

V čase mezi večeří a večerním programem nás výtvarnice Magdalénka převlékla za použití prostěradel a zavíracích špendlíků za antické bohy a přes tyto prosté prostředky byl výsledný efekt velmi slušný. Mimochodem, ve velkém vedru je tóga příjemnější než jakýkoli současný oděv.

Po potřebných přípravách pak byl v sále Paridův zahájen soud.

Do antického hávu oděná soutěž o Miss a Missáka měla po pomalém začátku strhující průběh.

První disciplínou byla soutěž vlastnoručně vyrobených kostýmů inspirovaných antikou, následovala volná disciplína a rozhodnutí měla přinést a také přinesla soutěž improvizovaných monologů na vylosovaná témata. Už kostýmy byly zajímavé, byť některé byly dost ležérně pojaté. Většina ale byla propracovaná řemeslně i výtvarně a desetičlennou porotou návštěvníků a lektorů také náležitě oceněna. Vložky mezi disciplínami byly na nás. První zařídil kouzelník Paul, který opět vyrážel dech všem přihlížejícím. Stejně ovšem dech brala některá vystoupení v rámci volných disciplín. Úvodní balada na téma Romeo a Julie vyvolávala bouře smíchu stejně jako Františkova parodie transvestity. To poslední bylo pro mne na hraně vkusu, ale podle ocenění se porotě jako celku líbilo.

Krásná byla vystoupení taneční, zejména Sissy předvedla výkon téměř profesionální, ale nezaostala ani čtveřice s čardášem, kde zejména soutěžící Angelika předvedla co je to ohnivý cikánský tanec.

Další vložku obstarali žongléři a ta byla tak úchvatná, že museli několikrát přidávat a já, ačkoli s nimi jezdím s Múzami často, jsem něco podobného v jejich provedení ještě neviděl.

Disciplínou, která rozhodla o vítězích obou kategorií byl monolog. Mluvit bylo třeba 45 vteřin, ale bez přípravy a plynule to byl pro mnohé úkol přetěžký. Ani témata nebyla jednoduchá – zubní kartáček, mýdlo, příbor a další sice inspirovaly soutěžící k nějaké té větě, ale vteřin mlčení bylo víc.

Jen Emil se rozhovořil na téma „můj první beďar“ bez rozpaků, zasvěceně a s patřičnou dávkou humoru. Totéž předvedla i Sissy, která svůj projev o pubertě zakončila upřímným „užívám si ji“,

Emil se Sissy se také stali vítězi obou kategorií.

Při vypočítávání výsledků nás všechny ještě omráčil breakařský souboj, který doslova tajil dech… a málem bych zapomněl na vystoupení několikanásobného mistra světa v beat boxu a electric boogie Michala. To byly zážitky, na které děti ani dospělí hned tak nezapomenou. Také jsme si o všem i po odjezdu z tábora ještě povídali dlouho do noci.

Ráno jsme se ovšem do tábora vrátili, aby múzáci dětem předali při dopoledních dílnách něco ze svého umu. Vznikla tedy kouzelnická, žonglérská a breakařská dilna, ve kterých se děti prostřídaly. Bylo vidět, že se učí s chutí, zřejmě pod vlivem včerejšího zážitku.

Pak ale nastalo zvonění k obědu, které pro nás znamenalo signál k odjezdu.

Při první návštěvě nás tábor, děti i jejich vedoucí a lektoři nadchli… a trochu jsme jim záviděli, že na krásném místě pod Blaníkem zůstávají.

Múzí principál Karel Navrátil


Návštěvníci/účastníci: Míša Maurerová, Adam Jarchovský, Paul Merild, Michal Nedvěd, Karel Navrátil+Dixi, Tomáš Řezáč, Petr Weiser; Jaroslav Krakonoš Bureš

Fotografie

Další podobné akce (výjezdy):

 
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz