uskutečněné akce

369 - Kurz projektu Patron - seznamovací I

24. - 26.5.2013

Foto z akce Po dubnovém kurzu pro patrony v Rakovicích nás čekala další zkouška ohněm – kurz, v jehož rámci došlo k seznámení chlapů – patronů s jejich klukovskými protějšky. Hlavním cílem bylo seznámení patronů s klienty z dětských domovů, společný zážitek včetně stavění základů jejich budoucího vztahu a jeho hranic, samozřejmě s potřebnou odbornou pomocí.

Na krkonošskou farmu Hucul se vydalo 11 patronů, 15 klientů čtyři členové projektového týmu (Václav, Evžen, Lukáš a Josef) + externí „koňáci, lukaři a kušaři“.

Na začátku byl na obou stranách cítit ostych a patroni i kluci se sdružovali ve svých skupinách. Ty se začaly přirozeně prolínat dopoledne při společných zážitcích s koňmi, lukostřelbou i při spontánních léčebných reakcích na drobné oděrky a další, u adrenalinových činností neodmyslitelné „úrazy“. Sblížení dokonal sobotní rituál představování.

Při přípravě kurzu jsme měli trochu obavy, jestli se podaří vytvořit dvojice patron klient. Instalovat tyhle páry jakkoli násilně by nemělo smysl a efekt by byl minimální. Naštěstí se během dobře koncipovaného a vedeného programu kýžené dvojice vytvořily v podstatě samy. Přispěly k tomu samozřejmě aktivity, do nichž se přirozeně zapojovali všichni, ať šlo o grilování, vzájemné reflexe čerstvých prožitků, různé „chlapohry“ a další prvky, které posilovaly obecnou důvěru a rozpouštěly zbytky bariér, s nimiž v menší či větší míře přijeli všichni. Doslovným vrcholem by časně ranní společný výstup na blízký strmý kopec završený „iniciačním“ rituálem.

Výhodou pro seznamovací kurz bylo i nepříliš komfortní prostředí „základny“ vyžadující aktivní přispění všech zúčastněných k zajištění pohody a příjemné atmosféry. Víc než pouhá spokojenost byla zřetelná u všech i na závěrečných společných reflexích před odjezdem.

Celkový výsledný dojem z tohoto „kurzu“ předčil nejen naše očekávání a je velkým příslibem pro pokračování našeho ambiciózního projektu!-)

Karel Navrátil - koordinátor Projektu PATRON
o.s. Múzy dětem

Evropský sociální fond v ČRProjekt
Fotografie

Vlastní stránky

Další podobné akce (výjezdy):

 
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz