uskutečněné akce

377 - Finále divadelního festivalu dětských domovů (Praha, divadlo Palace)

19.10.2013

Foto z akce V sobotu 19. října proběhla v pražském divadle Palace finálová přehlídka 9. ročníku divadelního festivalu dětských domovů z celé ČR. Jako vždy skvělá, přirozená a půvabná moderátorka akce Míša Maurerová ( jeden ze zástupců Múz na akci) se tentokrát na začátku ani nemusela moc snažit, aby dostala publikum do varu. To se totiž podařilo už prvním účinkujícím – dětem z Vrbna pod Pradědem. Ti sice přijeli na přehlídku poprvé, ale počínaly si v představení Afrika jako ostřílení profíci. Pro příště bych jim snad jen doporučil zkrácení jednotlivých, jinak skvěle vymyšlených částí vystoupení. Možná by si to malí herci míň užili, ale představení by získalo ještě větší dynamiku.

Velmi slušnou úroveň měla všechna vystoupení, ale nad všechny vynikla pohádka „Dlouhý, Široký a Bystrozraký“ v provedení dětí z Ústí – Severní terasy. Už samotný veršovaný text, který pro děti napsala jejich „teta“ režisérka, byl pohlazením pro uši milovníků češtiny a to, jak skvěle ho interpretoval představitel prince, ale i ostatní malí herci, kvalitu představení jen podtrhovalo. K tomu přidal „princ“ i bezvadný jevištní pohyb, takže jsme sledovali divadelní představení, se vším, co k divadlu patří. Od režisérky Jarušky Kottové jsem se navíc dozvěděl, že je to „princ“, který se svými dvěma sourozenci (také v představení hráli) míří za maminkou do Anglie. Snad i v zemi Shakespearově bude mít příležitost rozvíjet svůj talent.

To ale chválím jedno představení, zatímco zmínku a pochvalu by zasloužily všechny. „Paraplíčko“ dětí z DD Ústí n.l. Střekova, „O řepě Pepě“ litoměřických, staňkovké „O Palečkovi“, „Vašek mezi lidojedy“ souboru z Plané, Senožatští „Dva tovaryši“ i „Kouzelný mlýnek“ pořadatelského DD Sázava. U všech byla znát invence, originalita a snaha po překvapivém přístupu ke klasickým tématům. Na první pohled kolážovité „Slunce, seno“ tisovských dětí bylo, díky všeobecně známým filmovým hláškám, divácky jedním z nejúspěšnějších představení, a když jsem se dozvěděl, že si představení postavily děti samy, smekám klobouk. Komická konverzačka „Matka představená“ DD Kroměříž byla, už kvůli pokročilejšímu věku účinkujících, určena pro dospělejší publikum, ale bezesporu šlo o kabaretní číslo, které si své vděčné publikum také našlo.

V rámci 10 představení proběhla neplánovaně i zajímavá přehlídka originálně pojatých paravanů a poprvé mi také došlo, že pohádky o Velké řepě a o Palečkovi jsou vlastně varianty téhož tématu.

Velkého aplaus kromě všech představení sklidil i Múzy reprezentující host přehlídky kouzelník Paul Merild a ještě víc také hostující, tančící dlouhovlasé krásky ze studia Mileny Ježkové s představením „Horké kytary“. Děvčata tančila tak, že to ze sedadla zvedlo i mne a kouzelník Paul jako vždy uchvátil všechny přítomné.

Stejně bouřlivý aplaus si zasloužili kromě všech finalistů i teta Alena Nováková z DD Sázava – hlavní hybatel a motor celé akce a s ní všichni neviditelní, ale bezchybní, kdo se podíleli na hladké a bezchybné organizaci celé akce. Jako zkušený pořadatel mnoha akcí vím, kolik práce a úsilí se za plynulým chodem akce skrývá … a gratuluju!

A nakonec jedno přání: Kéž je příští, jubilejní ročník soutěže otevřen i široké veřejnosti, aby mohli i diváci „zvenčí“ vidět, jak šikovné a talentované děti v „děcácích“ jsou a jak dobře s nimi tety a strejdové pracují. Na to se těším už teď!

Karel Navrátil
o.s. Múzy dětem

Fotografie

Další podobné akce (výjezdy):

 
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz