uskutečněné akce

414 - Vernisáž velké výstavy a seriálu a(u)kcí MÚZY DĚTEM V PORTHEIMCE

5.10.2015

Foto z akce V pondělí v podvečer byl slavnostní start rozsahem i strukturou největší veřejnosti přístupné akce Múz dětem v naší téměř třináctileté historii. Šlo o vernisáž výstavy, jíž předcházela dlouhá příprava zkomplikovaná (příjemně) vstřícností umělců, kteří nám darovali do aukcí tolik děl, že jsme je ani nestačili všechny zveřejnit v katalogu, ani následně pověsit v prostorách galerie . Místo původně předpokládaných 40 dárců svými díly nakonec přispělo 65 umělců!!!

Co nás překvapilo míně příjemně, bylo lešení, které těsně před vernisáží zahalilo celou Portheimku, takže se stala na pohled nedobytnou a vchod do galerie téměř zakryla krom lešení i modrá tkanina, jež celou budovu zahalila do tajemného závoje jako zámek Šípkové Růženky.

Vernisáž samotná ale přes nepřízeň okolností proběhla úměrně velikosti, významu i ambicím celé akce. Déšť, který ji provázel, náladu uvnitř galerie nepoznamenal a všichni přítomní si přišli na své nejen při úvodních, přiměřeně nedlouhých proslovech organizátorů (za Portheimku a MČ Prahy 5 Petr Žantovský a pan Spour, za Múzy já) a při „welcome drinku“, ale hlavně při písních jednoho z autorů / dárců Miroslava Kemela a Krystýny Skalické, jež patří k desítkám skvělých kumštýřů jezdících s Múzami za dětmi do „děcáků“.

Dostatečně zábavná byla i první „výstavní“ aukce, při níž se ujala role licitátorky Eva Čechová, již dříve v této roli fungující s Hankou Malaníkovou.

Výstava i vystavená díla sklízely obdiv a chválu, něco přibylo do kasičky Múz, ale déšť s lešením udělaly své, takže nakonec nebylo třeba výstavu zásadně přestavovat a věšet na místo mnoha prodaných děl díla nová, která na svou příležitost čekala za mřížemi depozita Portheimky.

Ani to ale přítomným nekalilo radost z podařené akce a rozcházeli jsme se s radostí z vydařeného setkání i s nadějí směrem k věcem příštím.

Karel Navrátil
tentokrát i v roli kurátora výstavy

Galerie Portheimka
Fotografie

Další podobné akce (výjezdy):

 
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz