uskutečněné akce

465 - MÚZY 15 LET - Intimní oslava výročí ostrého startu Múz - Na Slamníku

23.3.2018

Foto z akce V patnácti letech se dítě stává trestně odpovědným občanem. Patnáct je také věková hranice, kdy děti z dětských domovů začínají ostřeji vnímat budoucnost, jež na ně čeká venku, za branami jejich současného „domova“. A patnáct let už se snažíme s Múzami dětem žijícím uvnitř, mimo rodiny pomáhat. Důvod k oslavě minimálně pro nás múzáky dostatečný.

Protože jsme nechtěli slavit s pompou, pojali jsme výročí jako důvod k oslavě takřka intimní. V sále bubenečského Slamníku zněla hudba Fénixu a Hazuky, zahrál František Kostlán i z tříletého pobytu v Kolumbii a Ekvádoru čerstvě se navrátivší bluesman a fenomenální hráč na diatonické harmoniky Matěj Ptaszek. Ten přítomné múzáky a partnerské hosty z Dobrých víl a Patrona uchvátil a k úžasu dovedl podobně jako kouzelník Paul Merild a minimalistický mim a loutkoherec Toníček Novotný.

V krátké rekapitulaci vykutal z historie Můz i pro nás veterány nečekaná překvapení vtipný spoluzakladatel Múz Petr Vopelka (ten mj. i na Slamníku hostil).

Jeho dcera Lenka, která byla coby děcko smutnící modelkou na prvním plakátu Múz, se stala živoucím dokladem toho, jak dlouho už Múzy jezdí do děcáků.


A ještě pár bilančních údajů:

Za 15 let Múzy


  • Uskutečnily 465 nejrůznějších akcí

  • Navštívily opakovaně 83 dětských domovů a pasťáků

  • Kurzy projektu Život nanečisto prošlo na 330 puberťáků obou pohlaví, kteří si v nich vyzkoušeli „zač je samostatný život“.

  • V projektu Korálky dětem se naučilo několik desítek dětí vyrábět šperky a poznalo cenu vlastní práce.

  • V mezinárodně oceňovaném projektu Patron jsme pomohli vytvořit na 80 patronských dvojic kluků a chlapů, kteří klukům často pomohli z velkých trablů při odchodu z děcáku.

  • Letos rozšiřujeme projekt PATRON i na děvčata a několik holek z dětských domovů už naším prostřednictvím své patronky získalo.

  • Akce Na dračích lodích k létu se zúčastnilo během 8 ročníků na 580 dětí z dětských domovů od Slovenska po Německo. Na květnový 9. ročník je zatím přihlášeno 16 dětských domovů z celé republiky. (Pomoc s organizací akce vítána. Hlaste se)

  • Dlouholetou tradicí jsou aukce výtvarných děl doprovázené představeními múzáků. V posledních letech zdomácněly ve smíchovské Portheimce. Letos tam bude výstava s aukcemi ve prospěch činnosti Múz v říjnu a listopadu.

  • Dětské domovy a další zařízení s námi během 15 let navštívilo na 250 herců, muzikantů, tanečníků, kejklířů, kouzelníků a dalších kumštýřů.

Tak ať nám to ještě pár let vydrží!

Karel Navrátil – spoluzakladatel a principál

Fotografie

Další podobné akce (výjezdy):

 
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz