uskutečněné akce

574 - Oslava dvacetin Múz dětem v Divadle D21

23.9.2023

Foto z akce Oslava 20 let činnosti MD se konala na den přesně do dvaceti letech a šesti měsících od první múzické návštěvy dětského domova. Symbolicky v prostorách někdejšího Malého Vinohradského divadla /nyní Divadlo D21/, s jehož členy jsme dlouhodobě spolupracovali a spolupracujeme. Oslavu jsme koncipovali jako hravé a radostné setkání pro děti malé i ty, které dřímou v nás dospělých. Tedy jako přehlídku a ochutnávku toho, co umíme a děláme nejdéle.

Začátek akce odpráskal na dvoře symbolickou dvacítkou ran bičem kouzelník Paul Merild. Se spoluzakladatelem Múz a naším dlouholetým mecenášem Petrem Vopelkou jsme přidali pár slov o zrodu Múz a pak už začaly hry a hrátky ve všech prostorách divadla i před ním.

Ve foyer byla korálková dílna s Dari a Milanem, dílna hlavolamů a origami s Lenkou Olivií a všechny oslovovaly Michalovy loutky (pes Čurbes, Týna Skeletýna a Kašpar). K tomu byla k mání spousta rozličných dobrot přinesených našimi kuchařícími múzami a Katčin rekapitulační sestřih fotek z nejrůznějších akcí Múz.

Na dvoře kouzlil štětci Bob a měnil přítomné na pohádkové bytosti, které si se Samem a Petrem mohly vyzkoušet chůzi na chůdách a další špumprnákle.

V malém sále se kouzlilo s Paulem, bubnovalo s Marwanem a Krystýna s Renátou zahrály svérázně pohádku o třech kůzlátkách.

Velký sál byl ideální pro krátké, neformální zdravice směrem k oslavenkyním – Múzám dětem. Spíš šlo o jakési stand-upy. Zdejší dění ale zahájil Migel Horvát třemi nádhernými romskými písněmi. Při povídání o “srážce s Múzami” (tak znělo zadání pro protagonisty) jsem střídal pocit radosti, dojetí i nach ve tváři, naštěstí kryté vousem.

Postupně hovořili Marwan (aktuálně jeden z nejaktivnějších múzáků), Petr Vacek, který stručně a přesně definoval slabiny systému ústavní péče a důvody potřebnosti Múz a dalších organizací, pracujících s dětmi z děcáků. Ivan Trojan s Marwanem předvedli ukázku woodkopfu (souboj s prkny na hlavě), načež i Ivan složil Múzám hold. Úspěšný program Patron, který provozujeme s LOMem už přes 10 let, se mnou představili z pódia Bedřiška Kotmelová (spoluautorka prvního úspěšného projektu) a Honza Voves (jeden z patronů z první vlny). Největším překvapením pro mne bylo vystoupení tandemu Ljuby Krbové a Lejly Abbasové, při němž mi opravdu rudla pleš a uši.

Neúprosný čas žel nepustil k mikrofonu další přítomné a v programu plánované hosty: Kláru Vytiskovou (od r. 2009 “kmotru” Múz), Renátu Trčkovou z PŠL a manžele Kokrdovy (zakladatele Letního Domu), kteří nám pomáhali při zrodu úspěšného a dlouholetého projektu Život nanečisto.

Atmosféra odpoledne a podvečera byla skvostná, tedy přiměřená silným zážitkům i práci, jež jsme za těch dvacet let užili a odvedli. Byla a je radost a čest spolupracovat s tak skvělými lidmi a osobnostmi.

Nakonec je třeba zmínit i dosud nejmenované tahouny večera i mnoha múzích akcí Marušku Zicháčkovou, Katku Čadilovou, Lucku Šimkovou (dnes Svojítkovou) a Ivoše Procházku. Ostatní, jimž patří vděk, si můžete najít na stránkách Múz v rubrice Návštěvníci.

Na shledanou na dalších akcích s Vámi všemi i s Múzami dětem !!!

Vděčný a stále ještě dojatý principál
Karel Navrátil

Divadlo D21
Fotografie Video

Další podobné akce (výjezdy):

 
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz