uskutečněné akce

Generálka MEDELA CUPu v Pardubicích

24.5.2008

Foto z akce V letošním roce jsou aktivity projektu MEDELA konány ve prospěch čtyř projektů na čtyř kontinentech a jedním z těchto projektů i náš Život nanečisto. Nu a na všech projektech Medely se múzáci podílejí nemalou měrou.

V sobotu odpoledne se konala v Pardubicích světová premiéra…pardon, generálka velkého závodu známých sportovních a kulturních osobností na dřevěných koních ztvárněných skvělými výtvarníky.

Tým MEDELY se chopil této generálky na Velkou Pardubickou zodpovědně a vše probíhala jakoby „na ostro“.

Fotografie koní byly vystaveny nejen na našich stránkách, ale i v Dostihovém klubu pardubického hippodromu, na závod přijely známé osobnosti a proběhla i částečná dražba. Média se předháněla v zájmu o rozhovory, z rozhlasové věže u cíle nehlásil tentokrát jen odborník moderátor Petr Městka, ale také Lejla Abbasová, která informovala všechny příznivce steeplechase o tom, že budou svědky světově unikátní události a na návštěvě v Pardubicích. A také nastala.

V paddocu se představili naši dřevění ořové, osobnosti věhlasné si je rozebraly a za chvilku je vedl vodič před očima dostihů milovných návštěvníků od cílové čáry ke startovní linii, který byla na začátku cílové rovinky v úrovni poslední překážky. Všechny čekal běh na 250 metrů, což byla pro některé vzdálenost zanedbatelná, ale pro jiné téměř nepřekonatelná.

Kdyby bylo možno už při generálce sázet na koně, favoritem by se podle reakcí publika a Medela týmu jednoznačně stala Yveta Hlaváčová na kobylce Victorce od Jiřího Votruby. Nechme ale sázek, které se nekonaly a věnujme se dostihu.

Yveta, slavící narozeniny nezklamala očekávání a proběhla cílem první s asi 20ti metrovým náskokem před Katkou Průšovou, hendikepovanou čerstvým příletem z festivalu v Cannes. Katka doběhla druhá na Dominátorovi od Ivany Lomové. Třetí místo vybojovala a Katce na záda dýchala Rebeka na Bajkalovi Mikuláše Cacary. Takže trojice žen na stupních vítězů!

Mužské žokeje reprezentoval nejlépe kouzelník Paul Merild, který si sice v průběhu dostihu přišlápl kouzelnický plášť a málem tak nedoběhl na Ohniváku Jé Jé Neduhy do cíle, ale nakonec se zřejmě jakýmsi kouzlem vzpamatoval a třem vítězným gráciím skoro šlapal na paty. Jako čtvrtý dojel Jé Jé Neduha, aerodynamicky brzděn svým plnovousem na Pointíkovi Antonína Střížka.

Na dráze bylo opravdu na co se dívat. Ředitel pražské ZOO Petr Fejk vzal Zlatookou Martina Frinda na ramena a dokráčel do cíle s koněm nad hlavou. Zřejmě další světový unikát. Michal Dvořák ve sportovním, byť fotbalovém dresu běžel velmi stylově na Vánkovi Petra Vaněčka.

Největší potlesk ovšem sklidily dvojice.

Rychlejší byla dvojice Honza Potměšil s pomocníkem Petrem (otcem třetí Rebeky), která dovedla do cíle Něžnou od Tomáše Císařovského.

Další dvojici vytvořily Míša Maurerová na Červenáčkovi Igora Hlavinky a Eva Aichmajerová na Topolovi od Martina Patřičného. Eva totiž divokého koně nezvládla a seznámila se s dráhou celým tělem. Míša to ovšem postřehla, vrátila se a pomohla soupeřce nejen na nohy, ale také do cíle. Cena fair play měla tedy také jasného držitele.

K výčtu závodících patří samozřejmě ještě Ivana Andrlová na Zebrovi Petra Nikla a její dcera sedlající nádherného Rytíře ze stáje Rady Velebilové a Pavla Peciny. Obě běžely spíš krásně než rychle, takže skončily uprostřed závodního pole.

Nejroztomilejší dvijici ovšem tvořil Milan Cais, který závodil na vlastnoručně vyzdobeném Duhoidovi s dcerou Evelínkou v náruči.

Závod byl napínavý a ovace nebraly konce. Nechyběly samozřejmě ani ceny z perníku.

Vyzkoušeli jsme si i dražbu v prostorách Dostihového klubu. Přestože šlo skutečně spíš o zkoušku než o skutečnou dražbu, vydražily manželka a dcera Ing. Koláčka, náměstka pardubického primátora klisničku Něžnou za 12 tisíc korun. Ke zklamání části hostů jsme pak dražbu ukončili. Koně totiž ještě čeká internetová dražba, výstava a samozřejmě hlavně Velká pardubická steeplechase! Barborka Koláčková nám ještě slíbila, že se o kobylku Něžnou bude pečlivě starat a že ji zapůjčí na výstavu.

Ti z vás, kteří sledovali přímý přenos na ČT2 možná na video sestřih nečekají, ale ostatním ho můžeme slíbit na nejbližší dny. A také Vás za všechny múzy, múzáky a členy týmu MEDELY zvu srdečně na podzimní Velkou Pardubickou.

Karel Kryštof Navrátil
principál o.s. Múzy dětem

Fotografie Video

Další podobné akce (výjezdy):

 
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz