uskutečněné akce

383 - Adventní trh „Česká hračka a řemesla“ - Novoměstská radnice

14. - 15.12 2013

Foto z akce Na pozvání (přesněji objednávku) ze strany Bedřišky Kotmelové, autorky nápadu tohoto netradičního jarmarku tradičních a z tradice vycházejících předmětů, pokrmů, her a pochutin jsme se zúčastnili radostného reje lidí nejrůznějšího věku, pohlaví i národností. Překrásně rekonstruované prostory Novoměstské radnice zaplnily různé stánky, hry, umělci a kejklíři nabízející návštěvníkům přehršli lákadel vizuálních, chuťových i akustických. My jsme sice nenabízeli nic pro mlsné jazýčky, ale toho ostatního jsme nabízeli poměrně širokou škálu.

V sobotu jsme rozezvučili přízemní klenuté prostory adventními a vánočními písněmi Fénixu i koledami klasickými, k nimž se zpěvem, ale občas i tancem přidávali malí i velcí posluchači. V krásném prostoru, kde kromě nás byly i stánky nabízející několik druhů hraček a šperků, ale také přímou výrobu ošatek, jsme se střídali s kouzelníkem Paulem Merildem, který kolem sebe měl ve všech třech blocích kouzel hradby malých i větších dětí, za nimiž natahovali zvědavě krky jejich starší kolegové, ale i rodiče a prarodiče. Odcházeli jsme plni krásných dojmů za tmy a skoro záviděli kolegům žonglérům a Bobu Hochmanovi, kteří nás střídali v neděli.

Ti naše nadšení ze vstřícných a ochotných organizátorek Bedřišky a Sandry, nádherných interiérů, ale hlavně z atmosféry celé akce beze zbytku sdíleli. Žongléři se v malých pauzách spřátelili s kováři, kteří čarovali s železem na nádvoří, ale moc pauz neměli, protože jejich múzická žonglovátka byla většinou v dětských rukách a oni museli učit a předvádět, co vše se s nimi dá dělat. Bob Hochman také neměl o práci nouzi, ale nebyly to takové fronty, jaké se u něj tvoří na jiných akcích, kde lidé tolik necirkulují a po spatření prvních pomalovaných se řadí do dlouhých řad s nadějí, že je Bob také tak zkrášlí. Ale to popisuji jen náš příspěvek do pestré palety aktivit a lákadel, jimiž byly naplněny všechny otevřené prostory radnice. Mne uchvátily dřevěné hry, které byly nainstalované v mezipatře. Šlo o umné obdoby šprtce, nebo asijského karomu, ovšem vyrobené z čistě zpracovaného a ještě vonícího dřeva. Pak tam byly koutky malování, výroby hraček, dalších her, nabídka hlavolamů a dřevěných stavebnic, nejrůznější modely…a také krásné nože firmy Mikov.

Když připočtete nabídku dobrot v tekutém i pevném skupenství vonící na nádvoří, divadélka, plus četné další muzikanty a kejklíře, nebudete se divit, že návštěvníci odcházeli osvěženi, potěšeni, někteří ověšeni nákupy a ve všech smyslech slova nasyceni.

Krásná akce a díky za pozvání. Jestli nás pozvete, rádi se zúčastníme i příště.

Požehnané Vánoce!

Karel Navrátil
principál o.s. Múzy dětem

Fotografie

Další podobné akce (výjezdy):

 
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz